Çıplak ayaklı divanın izinde


Gezi edebiyatı takipçileri Okan Okumuş ismini eminim duymuşlardır. Duymamışlarsa çok ayıp; zira sıkı bir gezgin olan Okan için “yazar seyyahların en üretkeni” demek kesinlikle yanlış olmaz. Birkaç yıl önce “Yaşasın Sırt Çantası” kitabıyla gezginler için rehber niteliğinde bir kitap yayınlamış ve her yaştan seyahat tutkunlarına yönelik özel rotaları ve önerilerini derlemişti. Bu kitabı sırasıyla “Latin Amerika” ve “Doğu Asya” kitapları takip etti. Son olarak ise, öncekilerde olduğu gibi yine Kolektif Kitap’tan “Kuzey ve Orta Afrika” kitabını yayınladı. Afrika’nın çeşitli bölgelerinde belli dönemler yaşadığım, işim dolayısıyla sıkça seyahat ettiğim için, açıkçası Okan’ın bu son kitabını ayrı bir ilgiyle okudum. Hem benzer deneyimlerden geçip geçmediğimizi gözlemlemek, hem de gitmediğim ama görmeyi çok istediğim bazı ülkeler hakkındaki izlenimlerini öğrenmek için…

Muhteşem fotoğraflarla bezenmiş olan Kuzey ve Orta Afrika, Okan’ın Yeşil Burun Adaları, Etiyopya, Fas, Senegal, Tanzanya, Ruanda, Uganda, Kenya ve Mısır anılarını içeriyor. Her ülkeye ayrılmış bölümlerin başında, o ülkeye ait kısa demografik bilgilerin yanı sıra ilgili ülkede görülmesi gereken yerler, en iyi sahiller ve ne yenip ne içilir bilgileri var. Bu kitapta da öncekilerde olduğu gibi gezilen yerler hakkında özet bilgiler sunulmuş ama kitabın özelliği yalnızca rehber niteliğinde bir eser olmaması. Okan, seyahat ettiği her ülkenin tarihi ve kültürünü derinlemesine araştırmış ve hem öğrendiklerini hem de deneyimlediklerini aktarmış. Ziyaret ettiği her ülkede günlük hayatın içine olabildiğince girmiş ve yerel halkla kaynaşmış. Bu durum da anlatısını müthiş zenginleştirmiş. Ancak bana göre kitabı özgün kılan en önemli şey, Okan’ın ilgi alanlarının peşinde yaptığı yolculukları kaleme almış olması. Örneğin Yeşil Burun Adaları’nı gezerken (ki gitmediğim için bende en çok merak uyandıran ülkelerden biri) çok sevdiği müzisyen Cesaria Evora’nın ayak izlerini takip etmiş. Öyle bir takip etmiş ki “çıplak ayaklı diva” lakabıyla tanınan Evora’nın müzisyen dostlarıyla sohbetler yapmak, eskiden çalıştığı radyoyu ziyaret etmekle kalmamış, müzisyenin ailesiyle temas kurarak dünyaca ünlü bu müzik ustasının hayatından kesitleri ilk elden okuyuculara anlatmış. Ailesini ve yaşadığı evi ziyaret etmiş. Ne internette, ne seyahat bloglarında, ne Wikipedia’da bulabileceğiniz bilgiler, deneyimler bunlar. Haliyle kitabın bu bölümlerini insan ayrı bir keyifle okuyor. Oralara gitmesek de okurken bile olsa yeni bir şeyler keşfetmiş oluyoruz.

Kitabın ön sözünden ve daha sonra Okan’la yapmış olduğum sohbetten öğrendiğim kadarıyla Kuzey ve Orta Afrika kitabını Madagaskar, Günay Afrika Cumhuriyeti, Lesotho, Mozambik, Malavi, Zambiya, Botsvana, Zimbabve ve Namibya’yı içerecek olan yeni bir kitap takip edecek. Merakla bekliyorum!

Öne Çıkanlar
Son Paylaşımlar
Etiketle Ara
Takip Et
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Instagram Social Icon